Rekruter, który chce odpowiednio zadbać o sprawny przebieg procesu rekrutacji i selekcji, przykłada bardzo dużą wagę do komunikacji w procesie. W tym celu wykorzystuje się obecnie głównie trzy sposoby komunikacji: telefon, mail i SMS. Kontakt telefoniczny jednak często jest utrudniony, z uwagi na to, że kandydaci, biorący udział w rekrutacjach, najczęściej mają pracę i w ciągu dnia są mało dyspozycyjni do rozmowy. Dlatego rekruterzy, chcąc szybko przekazać informacje, wybierają kontakt mailowy.

Kontakt SMS jest najczęściej wykorzystywany do poinformowania kandydata o:

- wysłaniu maila (aby kandydat sprawdził skrzynkę; czasami zdarza się, że ktoś przez przypadek usunie wiadomość mail, albo ta wpadnie do SPAM; dlatego też takie potwierdzenie gwarantuje, że kandydat będzie wiedział, iż powinien oczekiwać maila)

- potwierdzenie spotkania (umawiane np. z dłuższym wyprzedzeniem, albo z kilkoma osobami – warto zagwarantować, że do kandydata dotarła odpowiednia informacje)

- przypomnienie o spotkaniu (taka krótka informacja dzień przed zaplanowanym terminem może pomóc kandydatowi; zdarzają się różnie sytuacje, w których termin może umknąć).

Tak więc coraz częściej w komunikacji z kandydatami wykorzystywane są wiadomości SMS. Warto stosować tą formę, z uwagi na duży natłok informacyjny w obecnych czasach. Często jest też tak, że kandydat bierze udział równolegle w kilku procesach rekrutacyjnych i krótkie wiadomości przypominające czy też podsumowujące ustalenia pomagają mu zarządzać czasem i tymi procesami.