Rynek pracy w Krakowie jest bardzo dobry. Zlokalizowanych jest tu wiele firm – zarówno mniejszych, z kapitałem polskim, jak i dużych, zagranicznych korporacji. W całej Małopolsce rynek pracy jest rynkiem rozwijającym się – mają na to wpływ strefy ekonomiczne, inwestorzy zagraniczni, ale także rozwijające się firmy polskie.

Pensje w Krakowie są jednymi z wyższych w Polsce. Ile można zarobić w Krakowie? To oczywiście zależy od naszej specjalizacji, branży. Przekrój zarobków jest bardzo duży. Zarobki w korporacjach, dla osób znających języki, to zwykle ponad 2.000 pln netto na samym starcie (dla osoby bez doświadczenia). Do tego dochodzą liczne benefity, premie. Znajomość języka angielskiego jest podstawą (oczekiwana w każdej korporacji), natomiast za inne, mniej popularne języki, jest możliwość uzyskiwania wyższego wynagrodzenia. Jeśli znasz język niemiecki (obecnie w Krakowie bardzo pożądany) – masz szansę otrzymać wynagrodzenie nawet o 1000 pln wyższe.

Zmiany na rynku pracy, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich kilku lat, powodują, że pracownicy obecnie mają zdecydowanie większe możliwości. Coraz większa ilość ofert, „rynek pracownika”, rosnące zarobki – to wszystko jest widoczne na rynku krakowskim. Dlatego też wiele młodych osób, kończących studia, decyduje się pozostać w Krakowie.

Jacy pracownicy są najmocniej poszukiwany w Krakowie? Obecnie są to przede wszystkim osoby z branży IT (programiści, project managerowie, i inne osoby związane z branżą) oraz osoby znające języki (centra outsoursingowe, BPO). Inwestorzy szukają osób pracowitych, uzdolnionych, znających języki, potrafiących się szybko uczyć. I takich właśnie pracowników znajdują w Krakowie.

Z drugiej strony jest duże zapotrzebowanie na specjalistów: pielęgniarki, hydraulicy, inżynierzy. Dobrzy fachowcy są obecnie bardzo cenieni i mocno poszukiwani.