W Krakowie funkcjonuje wiele agencji rekrutacyjnych. Z uwagi na mocny rozwój biznesu, wiele inwestycji tutaj prowadzonych oraz ciągłe powiększanie się firm już zlokalizowanych w tym rejonie, powoduje, że rynek doradztwa personalnego także mocno się rozwija. W Krakowie funkcjonują zarówno młode agencje hr, jak i takie z wieloletnim doświadczeniem i tradycją.

Wiele agencji rekrutacyjnych w Krakowie, to firmy sieciowe, które posiadają swoje oddziały także w innych miastach Polski. Są to takie agencje jak Randstad, Hays, Antal, Goldman Recruitment. Inne agencje HR to takie, które już od ponad 20 lat działają w Krakowie np. Strategie Personalne. Jest to firma krakowska, z kapitałem polskim. Zdecydowanie wyróżnia się na rynku tym, że posiada stały zespół, świadczy profesjonalne usługi, zarówno na stanowiska specjalistyczne, kierownicze, dyrektorskie, jak i pozycje wysokie, prestiżowe, wymagające wysokiego profesjonalizmu działań Executive Search.

Większość agencji świadczy usługi w zakresie rekrutacji i selekcji na pozycje specjalistyczne. Dodatkowo, firmy takie jak np. Randstad, proponują zatrudnianie „tymczasowe”, co powoduje, że nie musimy proponować pracownikowi umowy o pracę w naszej firmie, a możemy skorzystać z jego pracy tylko w okresie sezonowym, wakacyjnym. To dotyczy przede wszystkim stanowisk produkcyjnych.

Wiele agencji w Krakowie koncentruje się na tym, aby przekazać do pracodawcy CV kandydata. Rekruterzy, z uwagi na dużą ilość procesów, pomijają etap weryfikacji kompetencji. Dlatego też warto, szczególnie w przypadku bardzo istotnych pozycji, często lepiej jest skorzystać z usług agencji „butikowej” – tzn. takiej, która nie należy do ogólnopolskiej sieci, a działa w mniejszym zespole i może mocno skoncentrować się na przekazanym im procesie. W takich agencjach (np. Strategie Personalne z Krakowa, które działają ogólnopolsko), możemy liczyć nie tylko na dotarcie do odpowiednich kandydatów (metodą Direct i Executive Search), ale także na to, że w procesie przejdą oni profesjonalny wywiad i sesję Assessment Center.