Są takie zawody, które wymagają zachowania określonego dress code. Są to przede wszystkim zawody, w których mamy kontakt z innymi osobami, częste spotkania i mamy za zadanie reprezentować firmę lub określone wartości i zasady. Jest kilka instytucji – jak np. banki – w których obowiązuje bardzo formalny dress code. Jak ubierać się do pracy w banku lub urzędzie? Dla mężczyzny zwykle obowiązującym strojem jest garnitur i koszula. Dla kobiety – garsonka, żakiet, elegancka bluzka i spódnica lub spodnie. Często też obowiązuje on osoby pracujące w sprzedaży, gdzie spotkania odbywają się w siedzibach firm klienta. Taki formalny dress code dotyczy jednak coraz mniejszej ilości miejsc. Coraz bardziej popularnym stylem, obowiązującym w pracy, jest tzw. smart casual. Łączy on wygodę i elegancję. Odchodzi się od pełnego garnituru, na rzecz marynarki w połączeniu z jeansami, a dla kobiet – oznacza on praktycznie swobodę w ubiorze, o ile nie będzie zbyt luźny.

Strój w pracy powinien być powiązany z pełnioną funkcją (np. w laboratorium dobrze jest nosić fartuch; z badań wynika, że takie odniesienie i dopasowaniu stroju zwiększa efektywność pracy).

Jakich ubiorów unikać w pracy? Na pewno takich, które są niedopasowane do miejsca pracy. Jeśli np. handlowiec wybierze strój kontrowersyjny (np. krzykliwe barwy, zbyt luźny) z jednej strony może zapaść w pamięć części klientom, z drugiej – może do siebie wielu zrazić. Warto także unikać ubrań niewygodnych, czy też takich, które są zbyt luźne.

Są także zawody, które wymagają konkretnego ubioru. Adwokat, osoby pełniące funkcje publiczne muszą przestrzegać bardzo rygorystycznych zasad ubioru. Podobnie pracownicy takich jednostek jak szpital.


Podobne Artykuły